Mgr. Jana Mynářová, psycholog a psychoterapeut
fotografie-top
fotografie-detail
fotografie-spodek

Kontakt: Dolní 433, Frenštát pod Radhošťem, tel.: +420 722 12 90 90, e-mail: macea@centrum.cz, icq a skype dle dohody

Psycholog nebo psychoterapeut, Brno

Psychologie, psychoterapie, psychotesty: Mgr. Jana Mynářová, psycholog a psychoterapeut - psychologické články

Hrozí nám rozklad vstahu

 

Dobrý den,

začal jsem dálkově studovat VŠ, jsem 12 let šťastně ženatý a mám dva zdravé syny. Mám pochybnost, že moje žena, se kterou si velmi rozumím, si myslí, že moje studium přinese rozklad našeho velmi pěkného vztahu.

Poradíte mi, co s tím?

M.

 

Vážený M.,

ve svém mailu píšete o své pochybnosti velmi obecně, proto mi nezbude, než pouze obecně odpovědět.

Je jasné, že dálkové studium vysoké školy (při zaměstnání, předpokládám), je zátěžová situace, která se může promítnout nejen do Vašeho života, ale druhotně i do života celé Vaší rodiny. Předpokládám, že Vaše žena se především obává toho, že je to časově náročná aktivita, která ubere místo, které máte jinak vyhrazené pro ni a vaše děti. Má i nějaké další obavy? Možná by bylo dobré si vzájemně ujasnit, co si pod pojmem "rozklad vztahu" konkrétně představuje, čeho se konkrétně bojí.

Když se Vám to podaří, budete mít možnost promluvit si o tom, jak tomu nebezpečí předcházet. To by Vám mohlo pomoci uklidnit její obavy a získat si ji na svou stranu. Její toleranci budete nepochybně potřebovat. Co třeba sednout si společně nad Váš dotaz a mou odpověď?

Myslím si, že dobrý základ máte především v tom, že váš vztah považujete za vydařený. To je pro mně signál, že dokážete o svůj vztah pečovat, že ho nepovažujete za automatický. Zřejmě jste se tedy dokázali společně vyrovnat s nejednou překážkou, proto si říkám, proč by to nemělo jít i nyní?

Každá větší změna s sebou nese nutnost umět se jí přizpůsobit. Přínosné je to, že Vás na to manželka upozornila předem, že to dolehlo k Vašemu sluchu a že máte možnost to spolu probrat zavčas, dříve, než by k nějakému problému mohlo dojít.

Proto Vám přeji, aby váš vztah fungoval i nadále.

 

ZPĚT