Mgr. Jana Mynářová, psycholog a psychoterapeut
fotografie-top
fotografie-detail
fotografie-spodek

Kontakt: Dolní 433, Frenštát pod Radhošťem, tel.: +420 722 12 90 90, e-mail: macea@centrum.cz, icq a skype dle dohody

Psycholog nebo psychoterapeut, Brno

Psychologie, psychoterapie, psychotesty: Mgr. Jana Mynářová, psycholog a psychoterapeut - psychologické články

Správná volba

 

Už jste nějaký ten pátek na vysoké škole a postupně začínají přicházet pochybnosti, zda jste udělali správnou volbu, když jste se na tuto školu hlásili? Co dělat, když si nejste jistí, že škola, kterou jste si vybrali, je pro vás ta pravá?

Někteří lidé mají to štěstí, že jakoby odjakživa věděli, co by chtěli dělat a dokážou jít za svým snem. Třeba už na základní škole zjistí své osobní směřování, ví, v čem jsou dobří a co je baví. Takových je však málo, a proto je běžné, že se většina studujících vyhraňuje až během střední školy. Ti, co mají studijní předpoklady, mají možnost vybrat si gymnázium a konečnou volbu svého životního směru tak alespoň o čtyři roky odložit. Nakonec je však každý s koncem střední školy nucen udělat volbu - buď jít do zaměstnání nebo pokračovat ve studiu na vyšší odborné nebo na vysoké škole.

Na řadu přichází první seznamování se s novým prostředím, koleje, spolubydlící, spolužáci... A někde tam vzadu pomalu začínají číhat i povinnosti a požadavky školy. Někdy není jednoduché přizpůsobit se novému stylu, kdy se každý musí o sebe postarat sám. Sledování nástěnek, zapisování do předmětů, boj s fakultním informačním systémem... A nový vlak se pomalu rozjíždí.

První přednáška a cvičení nebo semináře, na kterých člověk teprve zjišťuje, jestli se chytá nebo ne. Přibývá doporučené literatury, skripta nejsou k sehnání a když už do nich člověk nahlédne, zjistí, že neví, o čem je řeč. A protože ten rozjetý vlak nelze zastavit, přichází první zkouškové. Teď teprve začíná ta pravá horečka, vždycky jakoby chyběl alespoň ten jeden den k tomu, aby byla příprava na zkoušku dokonalá. Se zápočty a zkouškami přicházejí první úspěchy a prohry. Někomu se podaří proplout těmito úskalími, jiný před sebou hrne nesplněné úkoly do dalšího semestru, kde se to před ním začíná vršit. Minimálně ke konci prvního roku studia je každému jasné, jaké poměry na jeho škole panují. Jaká je úroveň výuky, jak vysoko jsou kladené požadavky na studenty a zda studijní plán odpovídá naší představě o tom, co jsme od dané školy očekávali.

Co s tím, když je vše jinak, než jsme předpokládali a když ztrácíme jistotu, že je ta škola tou, jak jsme si ji vysnili? Není asi jednoduché zůstat v těchto pochybnostech sám, proto je dobré vyhledat odborníka, který s vámi může probrat vaši profesní orientaci.

A co si pod testy profesní orientace představit? Jde většinou o test inteligence, test zkoumající vaši osobnost a o test zájmů. Test inteligence neměří pouze výši vašeho IQ, ale především jeho strukturu. To znamená, že pomocí uvedeného testu lze zjistit, v čem je člověk dobrý, jaké jsou jeho vlohy a naopak co mu nejde, kterým směrem by se dále ve svém vzdělání neměl ubírat. Osobnostní test napoví něco o vašich osobních kvalitách a na jeho základě lze s vámi vést dále rozhovor o tom, jaké by mohlo být vaše další pracovní uplatnění. Jako příklad lze uvést, že když psycholog zjistí, že jste spíše člověk uzavřenější, který nemá potřebu vyhledávat kontakt s lidmi, doporučí vám práci v malém stabilním kolektivu než na pracovišti, kde je velký pohyb osob, chybí klid a kde je pracovní náplní neustálý kontakt s klienty nebo spolupracovníky. Zájmový dotazník dále může pomoci tam, kde si člověk není jistý, co ho vlastně baví a třeba kromě poslechu rádia nedokáže za svůj zájem označit nic konkrétního.

V rozhovoru s psychologem se můžete připravit na to, že se vás bude ptát jednak na minulost, to znamená na to, co se vám dařilo, jak vám šla škola a podobně. Dále na přítomnost, jak to s vámi vypadá na té současné a i na budoucnost, jaké další plány a možnosti zvažujete i na vaše celkové představy o životě jako takovém. Na základě tohoto komplexního posouzení, které vychází jak z toho, k čemu máte od přírody dané predispozice, tak z toho, co vy sami chcete, můžete pak společně hledat cesty dalšího uplatnění nejen na školním poli, ale i na poli pracovním.

Odborník vám tedy může pomoci se buď ujistit, že škola, kterou děláte, je pro vás přínosná a máte pro ni předpoklady nebo vám pomůže najít alternativy, mezi kterými se budete moci rozhodnout. Bude to pro vás o to jednodušší, že budete mít někoho, kdo vám nabídne nezaujatý pohled a zpětnou vazbu. Někdy není jednoduché prošlapávat si svou cestu životem, jde to mnohdy o to lépe, o co více je člověk přesvědčený, že si vybral tu správnou.

 

ZPĚT