Mgr. Jana Mynářová, psycholog a psychoterapeut
fotografie-top
fotografie-detail
fotografie-spodek

Kontakt: Dolní 433, Frenštát pod Radhošťem, tel.: +420 722 12 90 90, e-mail: macea@centrum.cz, icq a skype dle dohody

Psycholog nebo psychoterapeut, Brno

Psychologie, psychoterapie, psychotesty: Mgr. Jana Mynářová, psycholog a psychoterapeut - psychologické články

Psychosomatické problémy

 

Dobrý den,

píšu dotaz do Vaší psychologické poradny.

Po dokončení vysoké školy jsem před rokem nastoupil do nového zaměstnání. Již na škole mně hodně stresovalo zkouškové období, před zkouškou jakoby se stres promítl do mého žaludku - musel jsem utéct na WC, bylo mi špatně.

Takovéto situace se přenesly i do mého nového zaměstnání, je to vždy, když po mně někdo vyžaduje splnění pracovního úkolu, se kterým si zrovna nevím rady. Nebo třeba ve chvíli, kdy na to nemám dostatek času. Obávám se toho, že budu působit neschopně, že to nezvládnu. Navenek působím sebevědomým dojmem a nikdo by mi to asi nevěřil, kdybych to někomu řekl.

Myslíte, že je to problém spíše se sebevědomím nebo se tomu říká psychosomatický problém? Na koho se můžu obrátit a jak to se to řeší? Pokud půjdu do poradny, potřebuji doporučení praktického lékaře?

Díky za odpověď.

Marek

 

Milý Marku,

jsem ráda, že jste se obrátil na naši poradnu pro získání základních informací, co s Vaším problémem dělat. Myslím si, že je jen dobře, že jste se rozhodl pro přímý kontakt s psychologem, je to určitě účinnější forma pomoci než přes mail. Problémy s reakcí Vašeho těla na zátěžové situace by se opravdu mohly dát nazvat psychosomatickými. Slovo "psychosomatický" pochází ze slov "psýché" (duše) a "soma" (tělo), které, když si dáte dohromady, zjistíte, že jde o tělesné problémy, které mají psychickou příčinu. Proto je pro jejich odstranění psychoterapie nejvhodnější, protože právě duší se psychoterapie zabývá.

Konkrétní způsob práce se u každého psychologa liší, mohu proto pouze říct, co bych s Vámi probrala já. Asi bychom konkretizovali pár nepříjemných situací, ve kterých se žaludek ozývá a pokusil byste se pojmenovat pocity, které Vás přitom doprovázejí, jak na tělesné, tak na psychické úrovni. Pak bychom se zaměřili na nové možnosti zvládání takovýchto zátěžových situací. Vše byste postupně převáděl do svého každodenního života a podle toho, jak by se to dařilo, by bylo možné postupně spolupráci ukončit.

Kdybyste napsal, ze kterého města pocházíte, mohla bych Vám dát konkrétní kontakt na psychologa, pokud bych odtud někoho znala. K návštěvě poradny nepotřebujete nic, ani peníze, protože je zdarma. K návštěvě klinického psychologa, který má soukromou ambulantní praxi nebo pracuje v nemocnici, zřejmě žádanka od praktického lékaře bude potřeba. Nejlépe je informovat se dopředu telefonicky.

Přeji Vám hodně štěstí i odvahy se do boje s problémem pustit.

 

ZPĚT