Mgr. Jana Mynářová, psycholog a psychoterapeut
fotografie-top
fotografie-detail
fotografie-spodek

Kontakt: Dolní 433, Frenštát pod Radhošťem, tel.: +420 722 12 90 90, e-mail: macea@centrum.cz, icq a skype dle dohody

Psycholog nebo psychoterapeut, Brno

Psychologie, psychoterapie, psychotesty: Mgr. Jana Mynářová, psycholog a psychoterapeut - psychologické články

Nebojte se psychologa

 

My ženy odpradávna dbáme na svůj vzhled, jsme zvyklé pečovat o svá těla, chceme se líbit samy sobě i ostatním. Věnujeme však stejnou pozornost péči o naši duši, nezanedbáváme ji?

Psychologie je už podle svého názvu vědou o duši. Je to disciplína, která se zabývá lidskou psýché z mnoha různých úhlů. Ta část psychologie, která se věnuje léčbě poraněné duše, se nazývá psychoterapie.

Psychoterapie je uměním, jak pouze za pomoci slov (a někdy i bez nich), pomoci člověku s tím, co ho trápí. Je to umění, které se formuje odpradávna, a neustále se vyvíjí. Každý odborník, který se psychoterapií zabývá, má na to, jakým způsobem člověku pomáhat, svůj jedinečný recept. Psychoterapie má pod sebou mnoho různých směrů, z nichž je díky filmové tvorbě nejznámější psychoanalýza. Ačkoliv je to nejstarší psychoterapeutický směr, je pravdou, že se dnes už málokde setkáte s pohovkou a psychologem, který se s vámi bude bavit nezúčastněným způsobem, tak, jak to na filmovém plátně chodí. S daleko větší pravděpodobností se v osobě psychologa setkáte s člověkem, který vám bude naslouchat a pokusí se vám porozumět. Pak bude společně s vámi hledat způsob, jak vám ulehčit v tíživé situaci.

Často se setkávám s lidmi, kteří očekávají, že psychologové mají někde tajně schovaný kouzelný proutek a pouhým jeho mávnutím všechny jejich problémy, které se obvykle kumulují léta, zmizí. Pravdou bývá, že je třeba delšího času a především ochoty a aktivní spolupráce klienta k tomu, aby se jeho trápení zmírnilo. Nemůžete čekat, že vám psycholog poskytne univerzální a rychle účinnou radu, jak vaši situaci řešit, spíše s vámi bude hledat váš jedinečný způsob, jak s problémem naložit.

Pokud se rozhodnete psychologa vyhledat, může se stát, že nebudete spokojeny s tím, jakým způsobem s vámi jedná. Pokud v průběhu konzultace zvedá telefony, neustále někam odbíhá, evidentně není naladěn na to vás vyslechnout, neváhejte a zkuste někoho jiného. Jako klientky máte právo na vlídné zacházení a respekt k vaší osobě.

Málokdo ví, že má právo vyhledat psychologa anonymně, aniž by o sobě dával jakékoliv údaje. Výjimkou jsou v tomto případě služby klinického psychologa hrazené přes pojišťovnu. Tam musíte ukázat kartu pojištěnce, aby za vás psycholog dostal od pojišťovny zaplaceno.

Co však v každém vyvolává největší pocit nejistoty, jsou otázky: „Je můj problém dostatečně velký na to, abych psychologa vyhledal?“ „Nevysměje se mi, že o nic ve skutečnosti nejde?“ „Neztrapním se před ním se svým problémem?“ Na první otázku je jednoduchá odpověď. Každý problém je tak velký, jak velký ho člověk subjektivně prožívá. Pro někoho může být problém vstoupit do výtahu, takže radši každý den chodí šest pater pěšky, ale zároveň pro něj není problémem vyrovnat se se ztrátou zaměstnání, pro druhého to může být přesně naopak. A psycholog není v roli soudce, který by měl rozhodnout, zda je váš problém velký či malý. Psycholog by měl být v roli průvodce, který nehodnotí vaše skutky, respektuje vás a dokáže ve vás podpořit to dobré. A to je zároveň i odpovědí na další dvě otázky. Psycholog by měl být připraven vyslechnout každého člověka, který ho o to požádá. A pokud si psycholog sám neví rady, či není specializovaný na určitou problematiku, se kterou přicházíte, doporučí vám jiného odborníka.

Doufám, milé čtenářky, že jsem těmito informacemi alespoň částečně rozptýlila vaše pochybnosti o tom, jak fungují psychoterapeutické služby, které se péčí o duši zabývají. Spokojený člověk, to je rovnováha mezi tělem a duší, přeji vám tedy, aby se vám onu rovnováhu podařilo ve svém životě nalézt.

 

ZPĚT